Epub.pl / Książki / Literatura naukowa i popularnonaukowa / Językoznawstwo i nauka o literaturze / H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu
Okładka: H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu

H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Literacki hołd jednego z największych skandalistów naszych czasów złożony mistrzowi opowieści grozy Ateista, skrajny rasista, aspołecznik ? to niektóre z wielu przymiotów, które przypisuje się Howardowi Phillipsowi Lovecraftowi. Pomimo braku nieposzlakowanej opinii, po jego książki sięgają miliony osób na całym świecie.

Gdzie kupić: ebook, audiobook
Epub, Mobi, PDF, MP3

Literacki hołd jednego z największych skandalistów naszych czasów złożony mistrzowi opowieści grozy

Ateista, skrajny rasista, aspołecznik ? to niektóre z wielu przymiotów, które przypisuje się Howardowi Phillipsowi Lovecraftowi. Pomimo braku nieposzlakowanej opinii, po jego książki sięgają miliony osób na całym świecie. Serie Zew Cthulhu, W górach szaleństwa i Coś na progu stały się kanonem wśród wielbicieli horroru oraz inspiracją dla niezliczonej ilości twórców. Skąd wziął się fenomen H.P. Lovecrafta? Jednemu z najważniejszych pisarzy początku XX wieku przygląda się Michel Houellebecq ? prowokator, skandalista, autor bestsellerowych powieści Mapa i terytorium, Cząstki elementarne czy Uległość.

H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu to nie tylko przybliżenie postaci Lovecrafta, ale również ukazanie prywatnego oblicza Michela Houellebecqa, pozbawionego cynizmu, z uważnością przyglądającego się dziełom swojego mistrza. Okresy twórcze pisarzy dzieli niemalże sto lat. Pomimo dwóch całkowicie odmiennych epok, w których żyli, możemy dostrzec pomiędzy nimi nić porozumienia opierającą się na często kontrowersyjnych i prowokatorskich opiniach oraz nihilistycznej postawie wobec świata.

Ponowna lektura eseju Michela Houellebecqa, niemalże 30 lat od daty jego pierwszego wydania, pozwala zrozumieć, jaki rodzaj wrażliwości jest bliski pisarzowi, dlaczego H.P. Lovecraft pomija w swoich utworach temat seksu i pieniędzy, ale też skąd u obu pisarzy bierze się brak przystosowania do otaczającej ich rzeczywistości.

Dodatkowe informacje

Kategoria: Językoznawstwo i nauka o literaturze
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data pierwszego wydania: 1 stycznia 2020
Liczba stron: 144
Tagi: Lovecraft, Literaturoznawstwo, esej, Houellebecq
Tytuł oryginalny: H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu
Tłumaczenie: Jacek Giszczak
ISBN: 978-83-08-06984-4
Okładka: Twarda
Wydanie: 2

Reklama

Komentarze i recenzje

Brak ocen, komentarzy i recenzji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz lub ocenę.

Inne książki autora

Inne książki w tej kategorii


Reklama